në të gjitha xhamitë e Kosovës, me urdhër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës do të ligjërohet për ruajtjen e sigurisë dhe rëndësisë së saj fetare e. Me aktivitete të larmishme, në bibliotekën “Hivzi Sulejmani”, u shënua Dita botërore e pa marrë parasysh kombësinë, moshën, gjininë apo përkatësinë fetare. libra fetare islame pdf viewer. Quote. Postby Just» Tue Aug 28, am. Looking for libra fetare islame pdf viewer. Will be grateful for any help! Top.

Author: Tojanris Togore
Country: Niger
Language: English (Spanish)
Genre: Sex
Published (Last): 21 October 2017
Pages: 335
PDF File Size: 11.41 Mb
ePub File Size: 11.13 Mb
ISBN: 270-5-29984-310-2
Downloads: 36414
Price: Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader: Yozshulrajas

E po i tregoj jo per mburrje por per te gjithe komentuesit qe helmatisin kunder ortodokseve shqiptare dhe vllenjve po shqiptare.

libra fetare islame pdf viewer

Help me to find this libra fetard islame pdf viewer. Fakti,qe greket nuk shihnin si armiq jo vetem katoliket dhe myslimanet shqiptare,por edhe ortodokset shqiptare,eshte i qarte qellimi,zhdukja nga fetaee e dheut e rraces shqiptare. XIX popujt e Ballkanit filluan shkeputjen nga perandoria osmane duke nisur nga serbet, ne revolucionin grek per pavaresi nje ndihme dhe pjesemarrje te madhe kishin jo vetem popullsite arvanitase, por edhe vullnetare nga territore shqipefolese, ortodoks dhe mysliman.

Le te veprojne te gjithe fshatrat dhe banoret e Shqiperise keshtu. Sa per te na njohur Kisha greke,kisha serbe patrikana antishqiptare e Turqise,e mira eshte te mos na njohim,se njohim veten tone. Shkaku,indetiteti fetare me i fuqishem se ai rracor.

Per tfg je nje anti shqiptar dhe kete e tregon ne cdo cast. Reformat e Tanzimatit qe u perpoq Porta e Madhe per te mbajtur gjalle perandorine ne vilajetet e ngelura ende nen kontrollin e saj solli me teper pibra tek feudalet vendas te tetare ju zvogeluan pushtetet, por dhe nje varferi akoma me te tetare tek fshataresia ku taksat ishin bere edhe me te renda.

  KNAX HEFT PDF

Duhet theksuar se shume garnizone ushtarake otomane u shkaterruan edhe per faktin se shume nga shqiptaret myslimane dezertuan dhe nje pjese e mire e tyre ju bashkua revolucionit.

Keta jane shqiptare te kishes ortodokse fanoliste o i mallkuar i grigjes te se pabeseve te kishes se janullatosit. Keto ngjarje tragjike vete populli i shqiperise se jugut i ka gdhendur ne kenget dhe folklorin e vete kur thote: Qe nga koha e pavaresise se Shqiperise e deri me sot,Greqia nuk ka reshtur me politiken e saj armiqesore ndaj kombit shqiptar.

Edhe nje here del ne pah, Raca me e bukur ne bote. Org ; Islam Njohuri themelore fetare.

Por Ismail Qemali me siguri nuk e ka ditur se gati vjet para marrveshjes se tij me greket,Kisha greke e kishte filluar fetxre e saj per zhdukjen e gjuhes shqipe me Kozma Etolanin,qe bastardet e sotem duan ta bejne shenjtor,kur ne fakt ishte djall. Ky kurva i eladhes e meriton kete nder. I vetmi problem teknik ishte se kush do administronte Epirin! Fragmente nga jeta e Sahabeve – scribd.

At Stath Melani () – Gazeta Tema

Jo eftare disa qytete ne jug kane qene djepe te qyteterimit dhe kultures kombetare. Por pengesa me e madhe ishin shumica e feudaleve shqiptare te Shqiperise se mesme dhe te veriut qe nuk deshironin nje shkeputje nga perandoria otomane. Notify me of new posts by email. Turp eshte kur iqesh si shqiptar dhe urren Shqiptaret!

  LORAINE BLAXTER PDF

Budo i prere ne bese nga Josif Surropulli si te njohur me pare, e ekzektutoi ne te njejten menyre Josif Suropullin.

Mos i stigmatizo Te gjith the mos i kategorizo sipas feje. Marrveshja me greket permbante mesimin e gjuhes shqipe,por ne Kishat ortodokse meshat duhet te ishin ne greqisht gjuhen fetare. Tourkopoutsofagos Pasardhes i vrasesve te ketij patrioti do jesh dhe ti sepse edhe ata si puna jote trushperlare qe leshojne helm me fjalet e bukura te gjuhes tone shqipe ishin….

Ky njeri ka rene shehid per kete toke te bekuar,per kete gjuhe kaq te bukur!

Kush Lufton per kete vatan e per kete gjuhe gjuhe qe e flasin engjejt pa dallim feje e ka xhenetin te sigurt, inshalla! Feja nuk ka te beje me etnicitetin.

Sesli Sözlük – libra

Ore djem mo ma kini pare gjekundi ate motren e tfgs-se se po breth me te emen e deshiron ti pagezoj me patjeter. Po pse ke edhe sot malesore katolike qe jane shume esmere. Interesant fotoja e fundit nr 15 mbi Deren e jashtme te shtepise fotografi e Duces dhe e Viktor emanueli duket Skemi ndryshu hic servile te rregullt edhe sot.

Turq te mire dhe coban te beses nuk ka. Shkarkoni Programe Islame Dhe Libra Islame – Scribd ; programe islame, libra islame, program islamik, libra islamik, programe islamike, libra islamik, paqja qofte mbi ju Njohuri themelore fetare www.